Strona główna Aktorzy Ewa Wencel - Helena
Ewa Wencel - Helena
Ocena roli kreowanej w serialu przez tego aktora: / 52
Twoja ocena:     słaboświetnie    

Ewa Wencel (ur. 15 sierpnia 1955 w Opolu) - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, scenarzystka.

W 1980 roku ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi.

Na co dzień gra w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Pojawia się w wielu filmach i serialach m.in. "Mój Nikifor" "Mamuśki" czy "Dwie strony medalu".

Zdobywczyni Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" oraz Nagrody za drugoplanową rolę kobiecą na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za "Plac Zbawiciela".

 

Helena - matka Wandy Ryszkowskiej. Jest przeciwna włączeniu się córki w konspirację. Na utrzymanie zarabia praniem i prasowaniem niemieckich mundurów, później zostaje zatrudniona w kawiarni, gdzie swój podsłuch zakładają Rainer i Halbe. Po jednej z łapanek pod jej opiekę trafia chłopiec, do którego Helena bardzo się przywiązuje i po kilku tygodniach z trudem oddaje go jego ciotce. By odnaleźć Wandę Helena zgłasza się jako ochotniczka do pracy w Niemczech. W czasie powstania warszawskiego razem z Leną trafia do obozu dla cywili, skąd zostaje wywieziona za próbę organizacji ucieczki. Udaje jej się wydostać z transportu, niedługo potem odnajduje Bronka i kanałami wraca do Warszawy. Po wojnie Helena spotyka swojego byłego męża Kazimierza, wysokiego rangą urzędnika państwowego. Kobieta jednak unika kontaktów z mężczyzną, który ślepo wierzy w komunistyczną ideologię. W 1946 prowadzi bar mleczny. Do jej mieszkania zostaje dokwaterowana Tola, która okazuje się oszustką i wydaje Helenę i Wandę UB.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze