Strona główna O serialu
CZAS HONORU - O serialu

Serial opowiada o losach młodych dywersantów - Bronka (Maciej Zakościelny), Janka (Antoni Pawlicki), Michała (Jakub Wesołowski), Władka (Jan Wieczorkowski) oraz ich najbliższych na tle codziennego życia w okupowanej Warszawie. Sami wybrali los straceńców. Wracali z Zachodu do piekła okupowanej Polski, żeby tu walczyć. Zginął co trzeci z tych, którzy dotarli do kraju. "Czas honoru" jest opowieścią o losach grupy młodych polskich oficerów - tzw. "cichociemnych" skoczków - zrzuconych na teren okupowanej Polski 16 lutego 1941 roku. "Cichociemni" to nazwa, która powstała wśród żołnierzy polskich w Szkocji na tajnych kursach dywersji dla kandydatów do służby w kraju. Określała trafnie jej cel: konspiracyjną walkę z Niemcami i specyficzny sposób włączenia się do niej - tajny przerzut samolotem i nocny skok na spadochronie, akcje szpiegowskie i dywersyjne.
Powstało sześć 13-odcinkowych serii "Czasu honoru". Z nieoficjalnych informacji wynika, że planowana jest VII seria, która będzie rozgrywać się podczas Powstania Warszawskiego.

Głównym wątkiem serii pierwszej, emitowanej od 7 września 2008 roku w TVP2, jest uwięzienie Władka Konarskiego na Pawiaku oraz realizowany przez Niemców misterny plan stworzenia fikcyjnej organizacji niepodległościowej, która przenika do struktur prawdziwego podziemia AK-owskiego. Pierwsza seria filmu zakończyła się 30 listopada 2008 roku.

Drugi sezon serialu, którego premiera odbyła się 13 września 2009 roku, rozpoczął się od pogrzebu Czesława, zabitego w akcji odbicia Władka. Dla Gestapo to wydarzenie stało się okazją do zorganizowania zasadzki. Operacja, którą kierował Rappke, nie przyniosła skutków - dywersantom z pomocą Kamila udało się zmylić trop i pochować Czesława pod fałszywym nazwiskiem. Władek, zarażony tyfusem, ukrywał się w klasztorze. Szeroko zakrojona przez niemiecką policję obława dotarła jednak i tam. Dzięki poświęceniu, odwadze i sprytowi sióstr zakonnych Władek uniknął aresztowania. Ranny Keller wydał Rappkemu rozkaz aresztowania Wandy. "Kocioł" urządzony w jej mieszkaniu nie udał się, gdyż Wanda została w porę ukryta przez Bronka w konspiracyjnym lokalu. Zadenuncjowana przez sąsiada, po aresztowaniu zostaje przewieziona do siedziby Gestapo.

W trzeciej serii, emitowanej od 19 września do 12 grudnia 2010 roku, Niemcy chcą za wszelką cenę dotrzeć i zlikwidować najwyższych rangą dowódców Armii Krajowej. Podobny cel ma także działająca w Polsce grupa sowiecka. W efekcie czwórka bohaterów: Bronek, Władek, Janek i Michał musi opuścić Warszawę. Wcześniej jednak planują akcję odwetową.

Czwarta seria "Czasu honoru", która emitowana była od 4 września 2011 roku, przeniosła widzów o trzy lata do przodu. Jest wiosna 1944 roku, losy wojny zaczynają się odwracać. Armia Krajowa coraz częściej przystępuję do otwartej walki przeciwko hitlerowcom. Bronek, Władek, Michał i Janek otrzymują nowe zadania. Wracają do Warszawy.

Piąta seria, emitowana od 2 września 2012, zapowiadana była jako ostatnia. Ukazuje powojenne losy bohaterów, którzy walczą tym razem z okupantem komunistycznym. W ostatnim odcinku tej serii ginie jeden z głównych bohaterów - Janek Markiewicz.

Dzięki ogromnej popularności serialu, producenci pojęli decyzję o jego kontynuacji. Powstała VI seria, której premiera przypadła na 1 września 2013r.

Obecnie rozpoczęły się prace przy VII serii, która będzie ukazywać losy bohaterów podczas Powstania Warszawskiego. Zobaczymy w niej więc znowu czwórkę głównych bohaterów.

W 2010 roku serial otrzymał 2 nagrody:
- w Houston (WorldFest Independent Film Festival) - Platinum Award
- w Nowy Jork (New York Festivals) - Srebrny Medal w kategorii: akcja.

W listopadzie 2010 roku ścieżka dźwiękowa z "Czasu honoru", której autorem jest Bartosz Chajdecki, ukazała się na płycie CD. Album wydało "Polskie Radio S.A. - Agencja Fonograficzna" we współpracy z portalem "Soundtracks.pl" oraz Telewizją Polską i Akson Studio.

III seria Czasu Honoru wydana przez TVP na DVD została Bestsellerem Empiku 2011, a seria VI Bestsellerem 2013.

Serial trzykrotnie zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia - w 2012, 2013 i 2014 roku.

Każdy odcinek "Czasu honoru" ogląda średnio od 2 do 3 milionów widzów.


Reżyseria: Michał Kwieciński (I-II), Michał Rosa (I-VI), Wojciech Wójcik (I), Grzegorz Kuczeriszka (II), Waldemar Krzystek (III), Michał Rogalski (III-IV), Katarzyna Klimkiewicz (VI)
Scenariusz: Jarosław Sokół, Ewa Wencel
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Zdjęcia: Piotr Wojtowicz
Scenografia: Andrzej Haliński
Kierownik produkcji: Magdalena Badura
Producent TVP: Małgorzata Górzańska
Produkcja: AKSON Studio
Obsada: Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki, Kuba Wesołowski, Magdalena Różyczka, Daniel Olbrychski, Danuta Stenka, Ewa Wencel, Katarzyna Gniewkowska, Anna Romanowska, Olga Bołądź, Agnieszka Więdłocha, Piotr Adamczyk, Krzysztof Globisz, Karolina Gorczyca, Krystian Wieczorek, Przemysław Bluszcz, Wojciech Majchrzak, Magdalena Boczarska, Mariusz Ostrowski, Piotr Żurawski, Sonia Bohosiewicz i inni.

 


 

Źródła:
www.tvp.pl
www.filmweb.pl
www.wikipedia.pl

 

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze