Strona główna Aktorzy Jan Wieczorkowski - Władek Konarski
Jan Wieczorkowski - Władek Konarski
Ocena roli kreowanej w serialu przez tego aktora: / 215
Twoja ocena:     słaboświetnie    

Jan Wieczorkowski (ur. 24 lutego 1972 w Rabce-Zdroju).
Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju.

Pierwszym filmem, który absolutnie zachwycił Jana Wieczorkowskiego były "Gwiezdne Wojny", a na pomysł, żeby zostać aktorem wpadł, będąc jeszcze w szkole podstawowej, po obejrzeniu "Powrotu do przyszłości".

Pierwszy film nakręcił z kolegami z liceum. Było to przed maturą. Aby obejrzeć tą produkcję, której premiera odbyła się w klasie szkolnej, trzeba było zapłacić 3 zł za bilet.

W 1997 ukończył studia w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jego kreacją dyplomową (nagrodzoną na II Festiwalu Przedstawień Dyplomowych w Łodzi, 1997) była tytułowa rola w sztuce Rolanda Topora "Joko świętuje rocznicę". Wystąpił też w teleturnieju "Fort Boyard". Debiutował w filmie "Dzień wielkiej ryby" Andrzeja Barańskiego.

Uwagę masowej publiczności zwrócił na siebie rolą Michała Chojnickiego w telenoweli "Klan" (od 1997 do 2004), z której zrezygnował po siedmiu latach i został zastąpiony przez innego aktora. Ma również na swoim koncie występy na dużym ekranie, m.in. w komedii "U Pana Boga za piecem" (1998) i w filmie obyczajowym "Enduro Bojz" (2000). W 2012 roku można było go zobaczyć w serialu "Rezydencja", a obecnie gra rolę lekarza Marka w serialu "Na dobre i na złe".

Od 2009 roku jest szczęśliwym ojcem - ma synka Jana.
[wikipedia.org]

 

W serialu

Władek Konarski - zawodowy żołnierz Wojska Polskiego, starszy syn Czesława (majora WP) i Marii (lekarki - nefrolożki), brat Michała. Zrzucony do Polski (po przeszkoleniu w Anglii) wraz z braćmi i ojcem w 1941 roku. Niedługo po zrzucie został aresztowany w ulicznej łapance, próbując ratować życie dziecka.

Trafił do więzienia na Pawiaku, gdzie mimo brutalnych przesłuchań nie przekazał Niemcom żadnych informacji. Odbity dzięki przebiegłej, zaplanowanej przez swego ojca akcji podziemia (Władek celowo zaraził się tyfusem, został przeniesiony do szpitala, skąd łatwiej było go porwać). W czasie ataku na szpital Czesław Konarski, ojciec Władka i Michała, zginął.
Władek, po chorobie i torturach wrócił do zdrowia w klasztorze. Obwiniał się o śmierć ojca. Zakonspirowany zamieszkał u pułkownikowej Domańskiej, wraz z innym lokatorem- SS-manem, konwojentem Reichsbanku. Ten kontakt podsunął mu pomysł akcji obrabowania banku, którą za zgodą dowództwa opracował. W tym celu podstępem zatrudnił się w banku. Przejął również dowodzenie nad drugą kluczową akcją - nawiązaniem niezależnej od wojska łączności radiowej z Londynem. W zorganizowaniu radiostacji pomogła mu m.in. łączniczka "Ruda", w której od pierwszego wejrzenia się zakochał.

Wyrzuty sumienia po śmierci przyjaciela z konspiracji, Kostka, który zginął podczas akcji nie pozwoliły mu w pełni cieszyć się z sukcesu dowodzonej przez niego akcji napadu na Reichsbank. Zakochany w Rudej, z trudem zniósł jej brutalne przesłuchania, jakim została poddana po wsypie na niedoszłym ślubie Janka i Leny. Po odbiciu przez przyjaciół, troskliwie opiekował się skatowaną dziewczyną. By ratować rannego w tej samej akcji brata, obezwładnił niemiecki patrol, odbił Michała i przewiózł go do szpitala, gdzie pracowała ich matka. Brawurowo spisał się w akcji odbicia więźniów z transportu do Oświęcimia. Na polecenie dowódcy szykował akcję likwidacji szefa warszawskiego Gestapo, Larsa Rainera i wziął czynny udział w zamachu na zbrodniarza. Miał pomóc Tadeuszowi w wykonaniu wyroku śmierci na ojcu Bronka. Akcja w ostatniej chwili została przerwana przez Bronka.
Razem z Michałem udaną akcją przekonali do siebie człowieka odpowiedzialnego za operacje specjalne 2 Korpusu we Włoszech, płka Skotnickiego. Z grupą skoczków z oddziału Skotnickiego, razem z bratem wrócili do Polski. Po skoku wpadli w zasadzkę zastawioną przez sowieckich partyzantów. Zostali uwolnieni przez oddział majora Krawicza, "Krawca". Po powrocie do Warszawy, wspólnie z Jankiem i Bronkiem oraz nowymi przyjaciółmi zrzuconymi razem z nimi z Włoch - Lolkiem i Alanem, walczył w warszawskim podziemiu pod dowództwem Krawca. Po powrocie do Warszawy próbował odzyskać Rudą. W wyniku obserwacji Rudej doszedł do wniosku, że narzeczona jego brata, Karolina Osmańska, jest sowiecką agentką. Podejrzenia wobec Osmańskiej potwierdziła dokumentacja Leny. Zapadła decyzja o jej likwidacji. Władek zabił kobietę, co okazało się fatalnym błędem - Osmańska pracowała dla MI6.
W V serii "Czasu honoru" Władek dowodzi oddziałem partyzanckim, w którym jego podkomendnymi są m.in. Michał i Ruda. Po decyzji władz AK o zaprzestaniu działań wojskowych Władek z Michałem odnajdują "Bociana" - emisariusza generała Leopolda Okulickiego. Spotkanie z Bocianem" rozpoczyna serię zwrotów akcji ...

[tvp.pl]

 

Zdjęcia z wizyty fanklubu na planie "Czasu honoru" i spotkania z panem Jankiem.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze