Napad na bank
Wpisany przez Marlena, Ostrowiec Świętokrzyski   

Polski ruch oporu bardzo szybko zaczął borykać się z brakiem pieniędzy, który uniemożliwiał prowadzenie bieżącej działalności konspiracyjnej. Z tego powodu wiosną 1942 roku kpt. Emil Kumor ps. "Krzyś" wraz z gen. "Grotem" postanowili przeprowadzić akcję mającą na celu przechwycenie dużej sumy pieniędzy transportowanej przez ciężarówkę Banku Emisyjnego.

Przygotowanie akcji trwało 14 miesięcy choć samo jej przeprowadzenie nie zajęło więcej niż 2 minuty. Akcję przeprowadzono 12 sierpnia 1943 roku przy ul. Senatorskiej. Po zaatakowaniu bankowego samochodu doszło do wymiany ognia. Na jej skutek rannych zostało dwóch żołnierzy AK i czterech pracowników banku. Zginęło trzech żandarmów niemieckich oraz sprawujący nad nimi piecze oficer oraz pełniący eskortę.

Akcja zakończyła się pomyślnie dla żołnierzy AK. Udało się uprowadzić samochód z pieniędzmi o łącznej sumie 105 mln złotych.

Czytaj także:

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Ostatnie komentarze