Strona główna Serial i historia "Wsypa" w kościele
"Wsypa" w kościele
Wpisany przez Marlena, Ostrowiec Świętokrzyski   

 

Oddział "Osa"-"Kosa" czyli Organizacja Specjalnych Służb Bojowych pozostawał bezpośrednio w dyspozycji Komendanta Głównego AK, a jednym z jego zadań była likwidacja czołowych przedstawicieli niemieckiego aparatu okupacyjnego na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Choć żołnierze "Osy"-"Kosy" doskonale znali zasady konspiracji, zaniechali je 5 czerwca 1943 roku. Był to dzień, w którym o godzinie 12.00 w kościele św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie miał się odbyć ślub porucznika Mieczysława Uniejewskiego ps. "Marynarz" pełniącego rolę oficera "Osy"-"Kosy" z siostrą jednego z żołnierzy tego oddziału - Teofilą Suchanek. W uroczystości wzięło udział ok. 25 osób działających w konspiracji.

W trakcie nabożeństwa Niemcy obstawili kościół i pl. Trzech Krzyży. Tuż po złożeniu przysięgi przez nowożeńców hitlerowcy wtargnęli do Kościoła. Młodą Parę aresztowano w zakrystii, a pozostałych wyprowadzono na zewnątrz Kościoła gdzie czekały już tzw. gestapowskie "budy". Żołnierze oddziału nie stawiali oporu, bowiem przewaga przeciwnika była bardzo duża. Wszyscy zostali przewiezieni na Pawiak.

Czytaj także:

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Ostatnie komentarze