Strona główna Serial i historia Ucieczka z więzienia
Ucieczka z więzienia
Wpisany przez Marlena, Ostrowiec Świętokrzyski   

Stanisław Tomaszewski "Miedza" był utalentowanym polskim rysownikiem, który urodził się w 1913 roku w Warszawie. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w ZWZ/AK. Pisał teksty do "Agencji Prasowej" i dokumentował zbrodnie popełniane przez Niemców. Materiały zgromadzone przez "Miedzę" stanowiły niezbity dowód przeciwko okupantowi w procesach norymberskich.

W 1941 roku Stanisław Tomaszewski został aresztowany przez Gestapo i brutalnie przesłuchiwany na Pawiaku. W obawie, że nie wytrzyma dalszych przesłuchań "Miedza" poprosił o truciznę. Jednak władze konspiracyjne postanowiły odbić Tomaszewskiego. Pewnego dnia "Miedza" został celowo zarażony tyfusem w więziennym ambulatorium dentystycznym. Dzięki temu został przeniesiony do szpitala zakaźnego, gdzie udał atak wyrostka robaczkowego.

W związku z koniecznością przeprowadzenia operacji "Miedza" został przewieziony do szpitala na Woli, gdzie działający w konspiracji lekarze - prof. dr Józef Grzybowski i dr Leon Manteffel - Szoege upozorowali przeprowadzenie zabiegu. Po jego zakończeniu przekazano Niemcom, że pacjent zmarł.

"Miedza" został zamieniony na stole operacyjnym z przygotowanymi wcześniej zwłokami niedawno zmarłego mężczyzny.

Historia ucieczki Stanisława Tomaszewskiego przeszła do legendy.

Czytaj także:

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Ostatnie komentarze