Idę do Powstania
Wpisany przez Karolina, Tarnobrzeg   
piątek, 25 lipca 2014 09:29

Gdy Janek wykupił swojego synka i żonę z Pawiaka. Zdawał sobie sprawę że godzina W już niedługo. Dlatego wynajął, mieszkanie na której miało być w miarę spokojnie. Jednak o tym co będzie starał się nie myśleć... Całymi dniami tulił, całował swoje dziecko. Był szczęśliwy że Lenka nie najgorzej trudy więzienia. Dużo rozmawiał z Leną nic jednak nie mówił jej o powstaniu, nie chciał jej dodatkowo stresować. Ojciec jednak, nie cieszył się długo mieszkaniem z żoną. Ponieważ przyszła łączniczka z wiadomością godzina W dziś o 17:00, stawić się w domu u "Michalika" Ogarniały go mieszane uczucia... Z jednej strony cieszył że dowództwo wydało rozkaz o powstaniu i rozprawią się ostatecznie z Niemcami. Żył w przekonaniu że walki nie potrwają dłużej jak trzy dni. Bał się też bardzo już nie chodzi, że o samego siebie. Tylko o swoją rodzinę... Wiedział że mały Janeczek i Lenka mogą tego nie znieść. Niestety wyboru nie było do powstania musiał iść... Przysięgał: "Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary życia mego" Gdy się o tym dowiedział żona z synkiem byli na spacerze. Może to i lepiej pomyślał. Zrobiłem wszystko co w mojej mocy aby byli jak najbezecniejsi. Napisać będzie mi łatwiej... Wziął kartkę i ołówek.

"Droga Lenko!

Kiedy będziesz czytała te słowa mnie już w domu nie będzie. Tak, pewnie słyszałaś... Idę do Powstania. Ty się o nic nie martw, ono nie potrwa długo. Opiekuj się naszym  synem. Zapasy na czas walk masz w kuchni. Gdybym nie wrócił, nie płacz po mnie. Kocham Was!

Janek

Ps. Proszę o modlitwę."

Mężczyzna, po napisaniu tego listu ubrał się szybko i wyszedł...


 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze