Strona główna Inna literatura Inny świat - Gustaw Herling-Grudziński
Inny świat - Gustaw Herling-Grudziński
Wpisany przez Marlena, Ostrowiec Świętokrzyski   
środa, 29 sierpnia 2012 18:09

Inny ŚwiatInny świat - Zaliczany do prozy dokumentalnej i literatury faktu utwór, obrazuje nieludzki świat sowieckich łagrów w czasie II wojny światowej. Andrzej Stanisław Kowalczyk nazywa książkę Grudzińskiego zeseizowaną powieścią autobiograficzną.

W sowieckim łagrze, w którym uśmiercano więźniów, stosując głód, nadludzką pracę i tortury, autor widzi świat, ale inny, obcy. Aby mieć szanse na przeżycie w nim, należało zaadoptować się do nieludzkich warunków i zaakceptować okrutne reguły gry.

W obozie oprócz zwykłych przestępców, znaleźli się niewinni ludzie - na miarę samego autora, którzy próbują do końca ocalić w sobie cząstkę człowieczeństwa. Autor książki ukazał bohaterów z duszą, zaglądał do ich wnętrza. Mimo obserwacji, że 'człowiek jest  ludzki w ludzkich warunkach' - postawił wyższe wymagania moralne swym bohaterom, w tym również sobie. Wyrażał przekonanie, że nawet w 'innym świecie' nie można stać się nikczemnikiem.

O ile nadzieja może być często jedyną treścią życia, o tyle jej spełnienie staje się czasem trudną do zniesienia męką.

G. Herling-Grudziński, Inny świat

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze