Strona główna Aktualności historyczne 70. rocznica zamachu na Wilhelma Koppe
70. rocznica zamachu na Wilhelma Koppe
Wpisany przez Marlena, Ostrowiec Świętokrzyski   
piątek, 11 lipca 2014 06:41

11 lipca 2014

Dziś mija 70 lat od przeprowadzenia nieudanego zamachu na Wilhelma Koppe, dowódcy SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie. Odpowiedzialny za zbrodnie popełniane na Polakach i Żydach został skazany przez Polskie Państwo Podziemne na karę śmierci. Wyrok miała wykonać 1 kompania "Pegaz" Batalionu Zośka w Krakowie. Mimo iż akcję przygotowano starannie nie udała się. Jadący z nim adiutant kapitan Hoheistel zginął, Koppe natomiast został jedynie zraniony i zdołał zbiec.

 

Scenarzyści serialu "Czas honoru" w odcinku 34 "Zamach" nawiązali do Akcji "Koppe". Przedstawiono w nim nieudany zamach na Larsa Rainera.

 

Poniżej zamieszczamy przygotowaną w Łódzkiej Szkole Filmowej etiudę "Pomnik trwalszy nad spiż".

To pierwszy i jedyny film poświęcony osobom Bolesława Srockiego i Stanisława Leopolda "Rafała" - dowódcy akcji "Koppe". W filmie autorzy wykorzystali materiały dotąd nieznane, udostępnione przez osoby rodzinnie powiązane z Panem Bolesławem i "Rafałem".

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze