Strona główna Chciałabym/chciałbym zagrać ... Chciałabym zagrać Lenę Sajkowską, autor Ewelina Maria Karwowska
Chciałabym zagrać Lenę Sajkowską, autor Ewelina Maria Karwowska

Gdybym miała możliwość zagrania w serialu Czas Honoru, z pewnością wybrałabym postać Leny Sajkowskiej. Uważam, że w pewien sposób jesteśmy do siebie podobne. Jestem tak jak ona wrażliwa na piękno i otaczający świat. Jednakże główną rzeczą, która w swoisty sposób nas łączy jest oddanie i poświęcenie się rodzinie. Lena, mimo iż miała możliwość życia na wolności, za murami getta, gdzie już nie cierpiałaby nędzy i głodu, wolała powrócić do rodziców i brata, by trud wojny przeżyć razem z nimi. Pomimo iż darzyła Janka naprawdę szczerym uczuciem i oddaniem, nie mogła znieść myśli, że żyje lepiej od swojej rodziny. Ciągle dręczyły ją wyrzuty sumienia. Wręcz nachalnie wracała pod bramę getta, tym samym kusząc los.

Lena jest postacią rozdartą wewnętrznie. Z jednej strony bardzo chce być z Jankiem i prowadzić z nim normalne życie. Chce zapomnieć o horrorze, jaki przeżyła w getcie. O prześladowaniach i powszechnym terrorze. O ciągłym strachu o własne życie. Bardzo kocha Janka i pragnie spędzić z nim całe życie. Planuje z nim wspólną przyszłość. Pomimo wojennej zawieruchy, stara się na nowo ustalić własny system wartości. Angażuje się także w pracę z Jankiem, planują ślub. Przy nim odzyskuje radość życia.

Z drugiej jednak strony, myślami wraca wciąż do tej części rodziny, którą pozostawiła za murami getta. To właśnie ojciec, matka i Romek stanowili jej oparcie. Zawsze pomagali jej w trudnych chwilach. Razem łatwiej było im znieść prześladowanie i niewygody. Dzielili się tym, co mieli. Chociaż za wiele tego nie było. Stanowili swoistą wspólnotę. Zawsze trzymali się razem, nie bacząc na przeciwności losu. Tego właśnie zabrakło Lenie na wolności. Pomimo iż miała mocne papiery, cały czas musiała się ukrywać. Czuła się z tego powodu bardzo źle. Na początku czuła się nieswojo. Uważała, że jest nikomu niepotrzebna.

Lena Sajkowska to postać bardzo nietypowa i intrygująca. Nigdy nie wiadomo, jak postąpi i jaki będzie jej kolejny krok. Dzięki temu wprowadza pewien klimat tajemniczości, co z pewnością ubarwia serial. Jest to normalna dziewczyna, która przeszła w swoim życiu bardzo wiele. Patrząc na jej młody wiek, można dojść do wniosku, że jest niezwykle dojrzała. Wie, co chce robić w życiu i pragnie osiągać zamierzone cele. Sądzę, że odzwierciedla wiele osób z tamtych czasów. Dzięki temu jest w swoim postępowaniu autentyczna. Z pozoru wydaje się być kruchą dziewczyną. Jednakże w momencie, kiedy musi zawalczyć o coś, co jest dla niej bardzo ważne, staje się niezwykle twarda i bezwzględna.

Sądzę, że postać Leny Sajkowskiej z pewnością zasługuje na swoiste uznanie. Można rzec również, że z jej postaci płynie wiele cech, których nie odnajdziemy w dzisiejszym świecie. Należą do nich altruizm i oddanie rodzinie oraz dążenie do celu nie za wszelką cenę. Jej przykład wiele może nauczyć. Jest to osoba, która musi wiele w życiu poświęcić. Wliczając w to miłość i szczęście. Uważam, że należy stawiać ją za wzór postępowania. Współcześnie brakuje takich osób, jak ona.

Właśnie dlatego wybrałabym postać Leny Sajkowskiej.

 

Ewelina Maria Karwowska

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze