Strona główna 30. urodziny Antoniego Pawlickiego
30. urodziny Antoniego Pawlickiego
Wpisany przez Natalia, Płock   

22 października 2013

Dziś szczególny dzień dla Antoniego Pawlickiego. Aktor, wcielający się w "Czasie honoru" w Janka Markiewicza, kończy 30 lat.

Życzymy Antoniemu wszystkiego najlepszego i czekamy na VII serię z jego udziałem.

Grany przez aktora bohater "Czasu honoru", to wychowany na warszawskiej Pradze w robotniczej rodzinie student architektury, narzeczony, a później mąż Leny Sajkowskiej. Zrzucony do Polski (po przeszkoleniu w Anglii) w 1941 roku. W okupowanej Polsce pod pozorem pracy w warsztacie stolarskim rozkręcił komórkę legalizacyjną - fałszował dokumenty i pieczęcie. Próbował odnaleźć Lenę, która trafiła wraz z całą rodziną do getta. Korzystając ze sfałszowanej przepustki, przedostał się do getta, skąd udało mu się wydostać narzeczoną., którą wciągnął do konspiracji (razem prowadzili komórkę legalizacyjną). Zaplanował ślub z Leną, jednak dziewczyna pod wpływem wyrzutów sumienia, wróciła do getta. W kościele, gdzie miał się odbyć ich ślub, Bronek, Michał, Władek i Ruda wpadli w ręce gestapo.

Razem z Doktorem (następcą Czesława na stanowisku dowódcy oddziału) i Tadeuszem (niemieckim agentem wśród konspiratorów) zorganizował akcję odbicia przyjaciół przewożonych do Berlina na przesłuchania. Po 'wsypie' mieszkał z Bronkiem u cioci Rozalii. Przypadkiem spotkał na ulicy dawno nie widzianego brata, Staszka, sympatyzującego z Sowietami. Akcja wymierzona przeciwko bolszewickiej agenturze brutalnie go z nim skonfrontowała. Podczas próby odbicia uwięzionego przez Rosjan generała WP Staszek zginął. Janek pod wpływem Wandy nabrał podejrzeń wobec Tadeusza... Próbował pomóc oskarżonemu o zdradę Bronkowi...

1944 - Wraz z Bronkiem działał w oddziale partyzanckim; był przeciwny kurierskiej działalności Leny, którą uważał za zbyt ryzykowną dla ciężarnej żony; wkrótce miał zostać ojcem. Nadal fałszował dokumenty, m.in. dostarczając Rudej nowych dowodów tożsamości, potrzebnych w jej akcjach likwidacyjnych. Sam wziął udział w jednej z akcji - zabójstwa szmalcownika Holtza, w którego mieszkaniu znalazł kennkartę Sajkowskiego - dowód śmierci rodziców Leny. Nie był w stanie wyznać Lenie, że wyjazd Sajkowskich do Palestyny był fikcją. Po odnalezieniu Romka kontaktował się z babcią Rozalią, kiedyś swoją gospodynią i opiekunką, Namówił ją do ukrycia brata Leny, Romka. Zdecydował się powiedzieć szwagrowi prawdę o rodzicach. Po usilnych prośbach zdruzgotanego i zdesperowanego Romka zgodził się wciągnąć go w działalność konspiracyjną, czemu sprzeciwiła się, w trosce o bezpieczeństwo brata, Lena. Ranny podczas akcji wejścia na poligon, gdzie Niemcy testują nową broń - V 2 , został aresztowany w ulicznej łapance. Przesłuchiwany przez Rainera, uciekł z aresztu w wyniku brawurowej akcji. Wziął udział w zamachu na gubernatora Fischera. W V części "Czasu honoru" Janek, po Powstaniu Warszawskim, zostaje wywieziony w głąb Rzeszy, tuż przed kapitulacją Niemiec unika śmierci przez rozstrzelanie. Wyzwolony przez Amerykanów postanawia jak najszybciej wrócić do Polski, by odszukać Lenę i małego Jasia - swojego syna. W ostatnim odcinku serii ginie z rąk pułkownika Wasilewskiego.

Antoni Pawlicki jest jednym z najlepszych aktorów młodego pokolenia.
Urodził się 22 października 1983r. w Warszawie. Jest wnukiem aktorki Barbary Rachwalskiej i synem operatora filmowego Tadeusza Pawlickiego. Ukończył XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie w klasie o profilu estradowym oraz, w 2006 roku, wydział aktorski Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. 
Na trzecim roku studiów zagrał Wojtka w filmie "Z odzysku". Za tę właśnie rolę został wielokrotnie nagrodzony na europejskich festiwalach filmowych. W 2007 roku wcielił się w Piotra Dołowego w "Jutro idziemy do kina" oraz Tadeusza w "Katyniu" Andrzeja Wajdy. Od 2008 roku gra w serialu wojennym "Czas honoru", wciela się tam w jednego z głównych bohaterów - Janka Markiewicza. W 2012r. zagrał Maćka w filmie "Big Love". W 2013 wcielił się w rolę policjanta w serialu "komisarz Alex". Na premierę czeka film "Papusza", gdzie wciela się w rolę Jerzego Ficowskiego.
Wystąpił także w teledysku zespołu Syrop do piosenki "Młynek" oraz w teledysku Izy Lach do piosenki "Chociaż raz".

 

Antka mieliśmy przyjemność spotkać kilka razy na planie Czasu Honoru. Jest niezwykle miły i sympatyczny, zawsze chętny do rozmowy.


Spotkanie na planie V serii


Spotkanie na planie IV serii


Konferencji prasowa "Czasu honoru"


Portret Antka narysowany przez fanklubowiczkę Kasię27


Pozdrowienia dla fanklubu od Antka

 

Źródła: [TVP], [wikipedia.org], [fanklubcichociemni.pl]

 

Czytaj także:

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze