Strona główna Atak ZSRR
Atak ZSRR
Wpisany przez Marlena, Ostrowiec Świętokrzyski   

Wrzesień 1939 roku przyniósł Polsce podwójny cios. O tragedii narodu polskiego stanowił nie tylko atak hitlerowskich Niemiec, ale i wkroczenie wojsk sowieckich 17 września.

W planach Związku Radzieckiego od dłuższego czasu przejawiała się chęć wtargnięcia na ziemie polskie. Jednak Józef Stalin będąc w stanie wojny z Japonią zwlekał z atakiem, ponieważ uwikłanie się w walki na dwóch frontach mogło okazać się zgubne. Sytuacja zmieniła się 15 września, w dniu zawarcia rozejmu z Japonią.

 

Istniał jeszcze jeden powód dla którego ZSRR powstrzymywało się przed agresją. Czekano na moment zdobycia przez hitlerowców Warszawy, bowiem stanowiłoby to symboliczne unicestwienie Polski. Jednak przekroczenie przez wojska niemieckie ustalonej w traktacie z 23 sierpnia 1939 roku granicy strefy wpływów radzieckich, spowodowało obawy w ZSRR, że Niemcy zajmą całą Polskę. W związku z tym, nocą z 16 na 17 września, ambasador Polski został wezwany do Ludowego Komisariatu Spraw Zagranicznych.

Wiaczesław Mołotow - przewodniczący tego resortu - oświadczył, że państwo polskie formalnie przestało istnieć w wyniku agresji niemieckiej, w efekcie czego ZSRR jest zmuszone wkroczyć na terytorium Polski i wziąć "pod opiekę życie i dobra ludności zachodniej Ukrainy i Białorusi". Dyplomata polski odmówił przyjęcia noty od władz wschodniego sąsiada, jednak jego opór nie miał żadnego znaczenia. Atak ZSRR stał się faktem, bowiem w tym samym czasie Armia Czerwona wkroczyła na Kresy Wschodnie i zajęła obszar aż pod wschodnią Lubelszczyznę.

Wkroczenie wojsk sowieckich było zaskoczeniem zarówno dla cywili jak i wojskowych, bowiem jednostki Armii Czerwonej sugerowały, że przychodzą wesprzeć Polaków w walce z Niemcami. W zaistniałej sytuacji, w celu uchronienia władz państwowych Polski, w nocy z 17 na 18 września, granicę z Rumunią przekroczył prezydent Ignacy Mościcki, rząd z premierem Felicjanem Sławojem Składkowskim oraz Naczelny Wódz Edward Rydz - Śmigły ze sztabem.

Atak ZSRR rozgoryczył Polaków. Rysunek "Cios w plecy Polski" został naszkicowany krótko po tym wydarzeniu, bowiem już 20 września 1939 roku.
Źródło: Archiwum "Mówią wieki"

 

O napaści na Polskę przez Związek Radziecki było głośno w europejskiej prasie. Ilustracja przedstawia rysunek "Ukrzyżowanie Polski" zamieszczony w gazecie "Paris Match" 20 września 1939 roku.
Źródło: "Mówią wieki"

 

"Ciekawe, ile potrwa miesiąc miodowy?" to rysunek Clifford'a Berryman'a zamieszczony w "Washington Star" 9 października 1939 roku.
Autor zastanawia się jak długo Hitler i Stalin zamierzają współpracować. Bez wątpienia rysunek odnosił się także do wrześniowego ataku na Polskę.

 

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze