Strona główna "Powstanie - miasto i ludzie" - cykl felietonów
"Powstanie - miasto i ludzie" - cykl felietonów

7 września 2014

Po emisji niedzielnego odcinka nowej serii "Czasu honoru - Powstanie" prezentowany będzie w TVP2 krótki materiał filmowy z serii "Powstanie - miasto i ludzie".

W felietonach, które przybliżają wydarzenia i fakty z Powstania Warszawskiego oraz są w bezpośredni sposób związane z fabułą i bohaterami serialu, wykorzystano zdjęcia, materiały archiwalne i fragmenty "Czasu honoru". W role narratorów wcielają się główni bohaterowie.

 

Odcinek 1 - "Uciec przed bolszewikami" - opowiada o akcji Burza i słynnych marszach polskich oddziałów, jak: Zgrupowanie Stołpeckie AK z Nowogródczyzny, które w lipcu 1944 roku dotarło z Kresów do Puszczy Kampinoskiej, a także Brygady Świętokrzyskiej, która wiosną 1945 roku przedarła się na Zachód.
W odcinku występują: Maciej Zakościelny i Jakub Wesołowski.


Odcinek 2 - "Polskie Państwo Podziemne"
Drugi odcinek dotyczy fenomenu na skalę światową, jakim było Polskie Państwo Podziemne (PPP). Felieton przedstawia historię PPP, jego działalność, struktury w pionie cywilnym i wojskowym oraz rolę jaką odegrało w czasie II Wojny Światowej.
W odcinku występują: Karolina Gorczyca, Antoni Pawlicki oraz Adam Fidusiewicz.


Odcinek 3 - "Godzina W"
Trzeci odcinek opisuje okoliczności wybuchu Powstania, założenia wojskowe i ich realizację w pierwszych dniach walki.
W odcinku występują: Maciej Zakościelny, Wojciech Majchrzak i Maciej Musiał.


Odcinek 4 - "Kobiety w Powstaniu"
Czwarty odcinek serii jest poświęcony zaangażowaniu kobiet w konspirację podczas okupacji oraz ich udziałowi w powstaniu warszawskim. Występują: Karolina Gorczyca, Katarzyna Sawczuk oraz Weronika Humaj.


Odcinek 5 - "Wyzwolenie Gęsiówki"
Odcinek poświęcony jednemu z ważnych wydarzeń pierwszego tygodnia powstania warszawskiego, wyzwoleniu Gęsiówki. W roli narratorów występują: Antoni Pawlicki, Wojciech Majchrzak, Rafał Królikowski.


Odcinek 6 - "Rzeź Woli"
Odcinek pokazuje, w jaki sposób wprowadzano w życie rozkaz Heinricha Himmlera wydany na wieść o wybuchu powstania, nakazujący oddziałom niemieckim eksterminację mieszkańców Warszawy. W jego wyniku zamordowano między innymi około 50 tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli. W odcinku występują: Rafał Królikowski i Weronika Humaj.


Odcinek 7 - "Poeci - żołnierze"
Odcinek przedstawia sylwetki: Krystyny Krahelskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego, poetów zaangażowanych w konspirację, którzy zginęli, walcząc w Powstaniu Warszawskim. W roli narratorów występują: Paweł Janyst, Katarzyna Sawczuk i Maciej Zakościelny.


Odcinek 8 - "Powstańcze życie codzienne"
Odcinek przedstawia codzienność, zarówno żołnierzy, jak i cywilów, w czasie Powstania Warszawskiego. W roli narratorów występują: Karolina Gorczyca, Jakub Wesołowski i Adam Fidusiewicz.


Odcinek 9 - "Kanały"
Dziewiąty odcinek dotyczy wykorzystania przez powstańców warszawskich kanałów. W odcinku występują: Maciej Musiał i Katarzyna Sawczuk.


Odcinek 10 - "Pomoc dla walczącej Warszawy"
Kolejny odcinek przedstawia okoliczności udzielenia pomocy powstańcom i jej skalę ze strony lotników RAF - u, Amerykanów i Sowietów. W odcinku występują: Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski i Robert Kaszycki.

 

Odcinek 11 - "Desant armii Berlinga"
Jedenasty odcinek serii przedstawia okoliczności i historię desantu żołnierzy Armii Berlinga, który miał przynieść pomoc walczącej Warszawie. W roli narratorów występują: Jakub Wesołowski, Robert Kaszycki i Maciej Zakościelny.

 

Odcinek 12 - "Miasto w gruzach"
Dwunasty odcinek serii dotyczy kapitulacji Powstania, sytuacji żołnierzy i ludności cywilnej bezpośrednio po zakończeniu walki oraz niemieckiej akcji wywożenia zabytków i niszczenia Warszawy. W odcinku występują: Wojciech Majchrzak i Rafał Królikowski.

 

Odcinek 13 -  "Brygada Świętokrzyska"
Ostatni odcinek serii przedstawia wojenne i powojenne losy Brygady Świętokrzyskiej - jednostki Narodowych Sił Zbrojnych sformowanej z oddziałów NSZ walczących z Sowietami na terenie Lubelszczyzny i Kielecczyzny. W odcinku występują: Wojciech Majchrzak i Jakub Wesołowski.

 

Polecamy!

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze