Strona główna Aktorzy Magdalena Cielecka - Ada Lewińska
Magdalena Cielecka - Ada Lewińska
Ocena roli kreowanej w serialu przez tego aktora: / 51
Twoja ocena:     słaboświetnie    
Wpisany przez Paulina, ps."paula22522"   

 

Magdalena Cielecka (ur. 20 lutego 1972 w Myszkowie) - polska aktorka. W 1995 ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Od 2008 jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana.

Filmografia m.in. :
- 1995 - Pokuszenie
- 2004 - Trzeci
- 2005-2007 - Magda M.
- 2006 - S@motność w sieci
- 2011 - Jezioro

Znana z wielu ról teatralnych.


W serialu:

Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego, ideowa komunistka, szara eminencja nowej władzy. Urodziła się w 1905, we Lwowie. Skończyła historię na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W Paryżu, na Sorbonie, zrobiła doktorat z filozofii, była w tym czasie modelką Picassa. Po powrocie do Lwowa pracowała jako nauczycielka do 1934 roku. Od studiów działaczka KPP i KP Zachodniej Ukrainy. Dwukrotnie siedziała w więzieniu po pół roku. Od 1934 roku jeździ jako działaczka Kominternu do Niemiec, Austrii, Francji. We wrześniu 1937 wezwana do Moskwy, w związku z likwidacją KPP aresztowana, po śledztwie trafia do łagru. Tam spędza ponad rok. Ada jest córką Leona, nieżyjącego od lat przyjaciela Kazimierza Korytowskiego, "Zawiszy". Spotykają się w łagrze, wiosną 1938 roku. Ciężko chorej Adzie to Kazimierz ratuje życie. Zimą 1940 roku Ada wychodzi na wolność, a Kazimierz trafia na pół roku do karceru. To tajemnica, która ich wiąże, a o której nie chcą rozmawiać. Po wybuchu wojny z Niemcami jedzie do Moskwy. W 1944 wstępuje do PPR. Zasiada w Krajowej Radzie Narodowej. W lutym 1945 roku zostaje szefem Departamentu w Min. Bezpieczeństwa Publicznego. Szara eminencja nowej władzy. Nadzoruje akcję ujęcia wszystkich skoczków angielskich, przeszkolonych w czasie wojny w Anglii i zrzuconych do Polski. Inteligentna, chłodna perfekcjonistka. Niebezpieczny przeciwnik.

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze