Strona główna Aktorzy Katarzyna Gniewkowska - Maria Konarska
Katarzyna Gniewkowska - Maria Konarska
Ocena roli kreowanej w serialu przez tego aktora: / 121
Twoja ocena:     słaboświetnie    

Katarzyna Gniewkowska (ur. 25 października 1962 w Katowicach) - aktorka.

W 1985 ukończyła krakowską PWST. Od 1987 występuje na deskach Starego Teatru w Krakowie.

Na dużym ekranie możemy podziwiać ją m.in. w filmie "Jutro idziemy do kina" Michała Kwiecińskiego czy "Pod Mocnym Aniołem" Wojciecha Smarzowskiego.

Aktorka została uhonorowana wieloma nagrodami za liczne role teatralne.

 

Maria Konarska- chirurg, żona Czesława Konarskiego, matka Michała i Władka. Zaangażowana w działalność podziemia, operuje i ukrywa na swoim oddziale rannych żołnierzy, szuka też dla nich bezpiecznych lokali. Podsyłając zainfekowane tyfusem pchły do celi Władka pomaga w uwolnieniu syna z Pawiaka. Początkowo nieufnie nastawiona do współpracy z lekarzem Ottem Kirchnerem, z czasem znajduje z nim wspólny język. W wyniku działań Gestapo trafia na Pawiak, gdzie jako więźniarka zajmuje się innymi osadzonymi. Za pomoc jednej z ciężarnych kobiet zostaje wysłana do Oświęcimia. W 1944 z polecenia Kirchnera zostaje osobistą lekarką matki gubernatora Warszawy- Gertrudy Fischer. W gabinecie Fischera Maria znajduje skrzynie ze złotem co staje się powodem przeprowadzenia akcji napadu na "złoty konwój".  W 1945 Konarska wraz z Ottem znajduje się w amerykańskiej strefie wpływów, oboje postanawiają wrócić jednak do Polski. Kobieta po długiej tułaczce wraca do pracy w szpitalu, a jedną z jej pierwszych pacjentek jest ranna po postrzale Ruda. Marysia pomaga w jej uwolnieniu i zajmuje się nią po wyjeździe Władka. W 1946 mieszka z Ottem w Warszawie i dalej pracuje w szpitalu. Opiekuje się rannym Janiszem, pomaga też synom w jego uwolnieniu. Po śmierci Hansa- syna Otta, dla dobra mężczyzny, namawia go na wyjazd za granicę.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze