Strona główna Aktorzy Olga Bołądź - Celina Dłużewska
Olga Bołądź - Celina Dłużewska
Ocena roli kreowanej w serialu przez tego aktora: / 99
Twoja ocena:     słaboświetnie    

Olga Bołądź (ur. 29 lutego 1984 w Toruniu) - aktorka filmowa i teatralna, absolwentka krakowskiej PWST i Stella Adler Academy w Los Angeles. Stypendystka Institut del Teatro w Barcelonie.

Zagrała w wielu filmach i serialach, a do jej najważniejszych kreacji zaliczyć można role podporucznik Aleksandry Lach "Białko" w filmie "Służby specjalne" Patryka Vegi, Agaty Mróz w "Nad życie" Anny Pluteckiej-Mesjasz, Basi w "Skrzydlatych świniach" Anny Kazejak, a także Patrycji w "Skorumpowanych" Jarosława Żamojdy.

W 2010 roku została uhonorowana Flisakiem- Nagrodą Prezydenta Torunia dla twórcy związanego z regionem kujawsko-pomorskim na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Tofifest" w Toruniu.

 

Celina Dłużewska - przed wojną studentka literatury niemieckiej. Szybko zwraca na siebie uwagę Michała, który namawia ją do współpracy przy akcji przeciwko Abwehrze. Ciężko ranna podczas strzelaniny w kasynie na pewien czas wstrzymuje swoją konspiracyjną pracę, by później pomagać jako jedna z warszawskich "ciotek". Z biegiem czasu jej relacje z Michałem stają się coraz bliższe. W lipcu 1944 bierze udział w kursie dla sanitariuszek. Tuż przed powstaniem warszawskim ciężko postrzelona, trafia do szpitala. Po pacyfikacji placówki udaje jej się przeżyć dzięki pomocy Pabsta- niemieckiego majora. Po wojnie Celina bierze udział w odgruzowywaniu Warszawy. Zostaje też tłumaczką w redakcji "Czytelnika". Podczas jednej z akcji KBW, na którą zostaje oddelegowana jako reporterka gazety "Życie", ostrzega przyjaciół o czyhającym na nich zagrożeniu. Trafia do więzienia, skąd zostaje odbita. Razem z Michałem decyduje się wyemigrować do Monachium. Tam zostaje tłumaczką przy procesach norymberskich. W zamian za obietnicę amerykańskiego paszportu zgadza się pomóc Amerykanom w odnalezieniu Blachnitzky'ego. Mimo niebezpieczeństwa wraca do Warszawy, gdzie po długim czasie spotyka swoich przyjaciół. Ginie tragicznie, trafiona kulą wystrzeloną przez Karkowskiego.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze