Strona główna Aktorzy Jerzy Schejbal - Janisz
Jerzy Schejbal - Janisz
Ocena roli kreowanej w serialu przez tego aktora: / 2
Twoja ocena:     słaboświetnie    

Jerzy Schejbal (ur. 7 listopada 1946 roku w Nowym Sączu) - aktor filmowy i teatralny.

W 1968 roku ukończył PWST w Krakowie. W latach 1993-1996 dziekan Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu.

Od początku swojej zawodowej drogi  występuje na deskach teatrów. Na szklanym ekranie mogliśmy oglądać go w serialach takich jak: "To nie koniec świata", "Glina", czy "Doręczyciel".

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

Janisz - pułkownik Armii Krajowej, emisariusz emigracyjnej organizacji Polska Niepodległa. W 1946 wraca do Polski z zadaniem scalenia polskiego Podziemia. Jego oficerem łącznikowym zostaje Michał. W drodze do Warszawy zostaje postrzelony przez sowieckiego agenta. W rezultacie trafia do szpitala, w którym jest pilnie strzeżony. Po nieudanej próbie odbicia go przez Władka, Michała i ich kolegów z oddziału Janisz zostaje przeniesiony do tajnego ośrodka rządowego. Tam zostaje zmuszony do podjęcia współpracy z komunistami. Odbity przez Michała wraca do Polaków i namawia ich do zorganizowania podziemnego sejmu. Decyduje się wziąć udział w akcji odbicia Blachnitzky'ego, podczas której zostaje ciężko ranny. Umiera w mieszkaniu Bronka i Wandy. Zostawia po sobie list, w którym przyznaje się do współpracy z Sowietami i prosi o wybaczenie.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze