Strona główna Aktorzy Krzysztof Globisz - Leon Sajkowski
Krzysztof Globisz - Leon Sajkowski
Ocena roli kreowanej w serialu przez tego aktora: / 15
Twoja ocena:     słaboświetnie    

Krzysztof Globisz (ur. 16 stycznia 1957 w Siemianowicach Śląskich) - aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny. Profesor sztuk teatralnych. Wykładowca krakowskiej PWST, dziekan Wydziału Aktorskiego.

Absolwent krakowskiej PWST. Ma na swoim koncie liczne role teatralne i filmowe, a do jego najbardziej znanych kreacji należy m.in. postać majora Płuta z "Pana Tadeusza"Andrzeja Wajdy, Józefa Struziaka z "Pas de deux" Kingi Lewnińskiej czy Iwo Gąsowskiego z "Szatana z siódmej klasy" Kazimierza Tarnasa.

Odznaczony jako Zasłużony Działacz Kultury, w 2005 odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2004 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne dokonania aktorskie.

 

Leon Sajkowski - profesor akademicki. Wraz z rodziną osiedlony w getcie warszawskim. Ima się różnych zajęć, aby zapewnić bliskim godny byt. Staje się ofiarą swojego dawnego studenta Moslera, który wykorzystuje trudną sytuację rodziny Sajkowskich. W konsekwencji Leon doprowadza do śmierci oszusta. Z czasem podupada na zdrowiu, zaczyna tracić pamięć, wymaga stałej opieki. Pogarszająca się sytuacja w getcie skłania Leona i jego żonę Sabinę do wyjazdu do Hajfy. Oboje giną w Warszawie, rozstrzelani przez Niemców, którzy czerpią zyski z organizacji fikcyjnych wyjazdów do Palestyny.

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze